X
تبلیغات
آزمایشگاه پاتوبیولوژی پیشگام - آنالیز اسپرم (مایع منی) و تزریق داخل رحمی اسپرم IUI

آزمایشگاه پاتوبیولوژی پیشگام

بیرجند-خ طالقانی-روبروی درب بیمارستان امام رضا-خ مفتح-ساختمان پزشکان خیام

آنالیز اسپرم (مایع منی)

زمان تحویل نمونه به آزمایشگاه از 4 بعد از ظهر تا 9 شب است. نمونه باید ترجیحاً در آزمایشگاه تهیه شود، در غیر اینصورت نمونه باید در مدت کمتر از 15 دقیقه به آزمایشگاه تحویل داده شود. در هنگام تحویل نمونه به آزمایشگاه زمان دقیق جمع آوری آن را به مسئول پذیرش اعلام نمایید. نمونه باید پس از 3 تا 5 روز پرهیز از نزدیکی یا انزال تهیه شود و نمونه هایی که پیش از دو روز و پس از هفت روز از آخرین نزدیکی جمع آوری میشود برای انجام آزمایش مناسب نیست. وجود تب در خلال 3 روز پیش از انجام آزمایش، نتیجه را تحت تاثیر قرار میدهد. بهترین نمونه منی نمونه ای است که از طریق تحریک مصنوعی (استمناء) و کاملا خشک (بدون استفاده از آب، صابون و ...) تهیه شده و در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه در احتیار شما قرار داده شده، جمع آوری میگردد. نمونه جمع آوری شده توسط کاندم مناسب نیست.

باید دقت شود که تمامی نمونه منی در ظرف مخصوص ریخته شود زیرا در غیر اینصورت باعث بدست آمدن نتیجه ای ضعیف تر از واقعیت خواهد شد. قبل از ریختن نمونه به داخل ظرف، بهتر است با در دست گرفتن ظرف، دمای آن را به حدود درجه حرارت بدن (37 درجه سانتی گراد) برسانید. از قرار دادن نمونه در حرارت های کمتر از 30-37 درجه و بالاتر از 40 درجه سانتیگراد خودداری نموده و سعی کنید تا زمان تحویل نمونه با آزمایشگاه آن را در دمای نزدیک به حرارت بدن (37 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.

آزمایش مایع منی کنترل بعد از عمل وازکتومی (بستن لوله آقایان) باید حداقل 2 ماه پس از عمل انجام شود

در روش متداول آنالیز اسپرم پس از اندازه گیری حجم و  PH نمونه Semen (منی) معمولا روی لام هموسایتومتری و زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار می گیرد، بسته به میزان تخصص و تجربه بررسی کننده، مقادیر تقریبی برای تراکم یا دانسیته اسپرم ها و وضعیت حرکت آنها استخراج و اعلام می گردد. مشکل عمده این روش این است که اطلاعات کیفی به تنهایی ارزش زیادی در پیش بینی احتمال باروری ندارند. به علاوه طبق اعلام WHO و نتیجه سایر مطالعات انجام شده میزان اختلاف نتایج در دفعات مختلف آنالیز توسط یک فرد به طور متوسط بیش از 30 درصد و این اختلاف در نتایج بدست آمده توسط افراد مختلف بیش از 40 درصد می باشد.

این مقادیر قابل توجه واریانس Inter Observer و Intra Observer باعث شده است که روش متداول آنالیز اسپرم، یک روش قابل اعتماد برای بررسی کیفیت Semen محسوب نگردد. به همین دلیل از اوایل دهه 70 تلاش برای ایجاد یک سیستم اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک کامپیوتری شروع شد تا بتوان با یک روش واحد و مستقل از کاربر، تکرارپذیری و در نتیجه قابلیت اعتماد را افزایش داد و نیز پیش بینی شده بود که بتوان به کمک تحلیل رایانه ای، اطلاعات کمی بیشتر و ارزشمندتری را بدست آوردکه استخراج آنها بدون رایانه غیرممکن و یا بسیار دشوار می باشد. امروزه ارزش تشخیص پارامترهایی نظیرSMI, FSC, که تنها  توسط  سـیستم های  تحلیل گر رایانه ای قــابل محـاسبه می باشند، در پیش بینی شانس باروری اثبات شده است. در ضمن این عوامل در مطالعه میزان اثر بخشی درمان و نیز در انتخاب نوع درمان بسیار مفید می باشند. دقیق ترین روش برای آنالیز اسپرم دستگاه SQA است که با تابش لیزر (به جای تصویربرداری با دوربین از روی میکروسکوپ) نمونه مایع منی را بررسی میکند. دستگاه SQA تنها دستگاه دارای تاییدیه سازمان FDA است.

تزریق داخل رحمی اسپرم IUI

ناباروری علل بسیار متنوعی دارد و هر علت، درمان مخصوص خود را می طلبد. مواد پایه مایع منی بدلیل غلظت یا ترکیبات غیر طبیعی گاه عامل اصلی یا فرعی ناباروری میباشند. همچنین بدلیل اینکه عمل لقاح در هر سیکل بطور تصادفی فقط با یکی از اسپرم های موجود در رحم رخ خواهد داد، حضور تعداد زیاد اسپرم های ضعیف یا غیر طبیعی در بسیاری از موارد موجب تشکیل جنین های ناقص یا ضعیف میشود که در همان روز های اول، حتی قبل از اینکه مادر به بارداری مشکوک شود بطور طبیعی سقط میشوند و علت ناباروری زوج می باشند. گاهی حضور آنتی بادی بر علیه اسپرم در خود مایع منی یا در ترشحات دهانه رحم باعث از کار انداختن نطفه ها می شود.

IUI یکی از روش های کمک باروری است که در آن نمونه مایع منی مرد در آزمایشگاه مورد پالایش قرار گرفته و طی آن مواد پروتئینی و ژلاتینی مایع منی و اسپرم (نطفه) های ضعیف، غیر طبیعی و ناکارامد از آن حذف میشوند. اسپرم های سالم و قوی جدا شده در محلول هایی تحریک شده آماده باروری می گردند. سپس با وسیله مخصوصی بنام کاتتر از دهانه رحم عبور داده شده در انتهای فوقانی رحم، در نزدیکترین نقطه به تخمک تزریق و رها می شود. IUI در هر سیکل تخمک گذاری شانس باروری زوج را حدودا ده برابر کرده و در واقع تقریبا معادل ده ماه زندگی زناشویی شانس باروری به زوج می بخشد. در بهترین شرایط با انتخاب درست زوجین، سونوگرافی دقیق، تعیین درست تاریخ تخمک گذاری، شرایط مناسب اسپرم، آماده سازی صحیح، استاندارد و اصولی مایع منی و تزریق دقیق، شانس باروری بین بیست تا سی درصد انتظار میرود. ممکن است یک زوج برای باروری نیاز به چند مرحله IUI داشته باشند که در این صورت بهتر است در ماه های متوالی بدون فاصله صورت گیرد تا شانس بالاتر رود. در صورت شرایط مناسب خانم، برای آقایان با SMI بالاتر از ---- و FSC بالاتر از --- تا سه نوبت و برای آقایان با SMI بالاتر از ---- و FSC بالاتر از --- تا ده نوبت قابل توصیه است. برای آقایان با آزمایش اسپرم ضعیف تر و یا در صورت عدم موفقیت IUI روش های پیچیده تر و پر هزینه تر از قبیل IVF و ZIFT و GIFT و ...، بر حسب شرایط خاص هر زوج پیشنهاد خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه 1389/10/10ساعت 10:49 AM  توسط دکتر مازیار غفوری  |